• Biz Sizi Arayalım

    Adınız (gerekli)

    Telefonunuz (gerekli)

  • Telefon : 0232 4652812
    Email: form@WeToWe.net

  •  
  •  
2014 ün En İlginç Duvar Yazıları

2014 ün En İlginç Duvar Yazıları

Graffiti duvar yazıları ve resimleri ile kendini ifade etme yolu olan görsel bir uygulamadır. Grafik sözcüğünden türemiş graffitiyi kimleri sanat olarak kabul ederken kimileri vandalizm olarak değerlendiriyor. Mağara duvarlarına çizilen resimleride dahil edersek graffitinin tarihi ilkçağlara kadar uzanır. Ancak çıkış noktası 1940’lı yıllardaki Dünya Savaşına rastlamaktadır. Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı her iki yönden protest kişilerce boyanmış yazı ve sloganlarla doldurulmuştur. Zamanla politik grupların kendini ifade etme şekline dönüşürken 1970 lere gelindiğinde şehrin dört bir yanında duvar yazıları görülmeye başlanmıştır. Zamanla yazıların boyutları büyümüş görselliği arttırılmış ve harfler boyanmaya başlanmıştır.
Graffiti uygulayıcıları kendilerini sokak ressamı olarak tanımlarken graffitinin genel olarak illegal olması vandalizm olarak kabul edilmesinde rol oynamıştır.
Günümüzde ülkemizde de hemen hemen her semtte duvarlarlarda duvar yazılarının örneklerini görmek mümkün.
Sanat mı vandalizm mi tartışmasına girmeden 2014 yılının en ilginç olan, tek başımıza sokaklardan geçerken gülümsememeize neden olan duvar yazılarını sizin için bir araya getirdik.