• Biz Sizi Arayalım

    Adınız (gerekli)

    Telefonunuz (gerekli)

  • Telefon : 0232 4652812
    Email: form@WeToWe.net

  •  
  •  
Markalarin Sosyal Medyada En Sık Yaptiğı Hatalar

Markalarin Sosyal Medyada En Sık Yaptiğı Hatalar

Strateji Kurmamak: Birçok firma bir furya başlamışta onlarında bu furyadan eksik kalmamaları gerekiyor gibi profesyonel olmayan bir bakış açısı yaşıyor. Hesaplar açılmış, etraftaki eş dost takip edilmeye davet edilmiş, birkaç şirket yemeği fotosu eklenmiş… Malesef sosyal medya var mı var cumhuriyeti değil! Aktif olmayan yada kötü yönetilen bir hesap hiç sosyal medyada olmamaktan daha çok zarar veriyor.

Sosyal medya stratejisi bulunmayan bir markanın sayfa yönetimi iyi yapılsa da bu sefer de rüzgara kapılmış uçan bir yaprak gibi şuurunu kaybediyor. Bu da müşterileri ile olan iletişime kötü yansıyor.

Gerçekçi Olmayan Takipçi Sayısı:  Gerçekci olmayan takipçi sayısı malesef yapılan en büyük hatalardan birisidir. Önemli olan 30.000 takipçinizin bulunması değil. Takipçilerinizin ne kadarının markanız ile etkileşim halinde olduğudur. Takipçi sayısının markalar için güç gösterisi olduğu sosyal medya dünyası sırf bu düşünceden dolayı takipçi satan bir yol da ortaya çıkarmıştır. Yüksek sayıda takipçiye ulaşmanın da doğru yolu vardır o da hedef kitleniz olan kitleye ulaşmak. Unutmayın ki hedef kitlenizde olmayan takipçiler markanıza ve sayfanıza uzun vadede zarar verecektir.

Sürekli Konuşan Markalar: Bazı markalar içinde bulunduğumuz dönemi anlayamadılar. Sürekli kendini, markasını ve hizmetini anlatan markalar itici olduğu kadar konuyu da hiç anlamamış görünüyorlar.

Şeffaf Olmamak ve Markayı Doğru Yansıtmamak: Her markanın farklı bir imajı ve karakteri vardır. Bir marka gerçekte olduğu imajından farklı bir bir imajı sosyal medyaya yansıtır ise bu dürüst bir hareket olmayacaktır. Sonuçta hedef kitleniz markanızı sadece sosyal medyada değil heryerde takip ediyorlar. Günümüzde insanların bilgiye hızlı ulaşıp aynı zamanda sahip oldukları bilgiyi aynı hızda yaydıklarını düşünürsek eğer; iletişimde şeffaflığın dürüstlüğün olmadığı bir durum anında ortaya çıkacaktır.

Sosyal Medyayı Facebook Zannetmek: Sosyal medya yatırımlarında facebook bariz şekilde öndedir bunun da en önemli nedeni markalar ve ajanslar için için facebook’ayatırımın kolay olması, facebookun gerekli koşulları sunması gibi nedenler sayılabilir. Ancak malesef bu durum aynı zamanda markayı facebooka bağımlı da kılıyor.